Drukuj

100 rocznica „ Bitwy Warszawskiej” w Baranowie Sandomierskim

Posted in Wydarzenia

W dniu 16 sierpnia 2020 roku, została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny z okazji 100 rocznicy „ Bitwy Warszawskiej” i w intencji żołnierzy z tamtego okresu spoczywających na cmentarzu parafialnym w Baranowie Sandomierskim. Mszę Św. celebrował ks. proboszcz Andrzej Machowicz, w której uczestniczyli mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego, zaproszeni goście, oraz poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Baranowa Sandomierskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej z Suchorzowa, Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim, Akcji Katolickiej przy parafii pw Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim oraz Związku Emerytów i Rencistów z Baranowa Sandomierskiego. Odbyła się  modlitwa za ojczyznę oraz żołnierzy polskich pochowanych na naszym cmentarzu którzy oddali swoje młode życie za ojczyznę w dwóch minionych wojnach XX wieku.

Po Mszy Św. w kościele parafialnym, zaproszony Pan Tomasz Sudoł - historyk z IPN, wygłosił prelekcję na temat  wojny Polsko-Bolszewickiej z 1919-1920 roku.

Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny, gdzie został odśpiewany Hymn Polski, oraz nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej i  odnowionego grobu wojennego, a mieszkańcy i zaproszeni goście zapalili znicze i złożyli kwiaty. W dalszej części uroczystości Pani Maria Mróz, sympatyk Akcji Katolickiej, przypomniała sylwetki  spoczywających tu trzech żołnierzy; lekarza porucznika Witolda Tora, sierżanta sztabowego Kazimierza Homiakiewicza i szeregowca Adama Sowińskiego pochowanych w sierpniu 1920 roku .Trzeba przypomnieć, że tym grobem żołnierzy przez lata opiekowała się Pani Maria /zdjęcie dolnego lewego rogu/  i zbierała materiały, aby został uznany jako grób wojenny  z 1920 roku. Nie było to łatwe, bo władze samorządowe nie były przekonane do tego pomysłu. Dopiero przy wsparciu członków Akcji Katolickiej; Bogusława Rzeszuta, Jana Lisa, Krzysztofa Pawlika i Przewodniczącego Rady Osiedla Kazimierza Ślęzaka, władze samorządowe wystąpiły z zapytaniem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy na bazie zebranej dokumentacji można ten grób uznać za grób wojenny z 1920roku. Odpowiedź przyszła pozytywna i zostały przekazane środki finansowe na jego odnowienie i umieszczenie tablicy pamiątkowej/zdjęcie górny lewy róg/. Finał tych działań nastąpił 16 sierpnia 2020 roku, podczas uroczystości wyżej opisanych, aby po stu latach żołnierze tam spoczywający mieli godny grób wojenny i tablicę pamiątkową, aby obecne i następne pokolenie wiedziały komu zawdzięcza między innymi dzisiejszą wolność i mogły się pomodlić, oraz zapalić znicz cichym bohaterom.

 

                                                                                         Prezes POAK – Krzysztof Pawlik

Warte uwagi!

Hospicjum im. Jana Pawła II Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej Diecezjia Sandomierska KSM Diecezji Sandomierskiej Nasz Włostów Akcja Katolicka Polska